Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją Uczelni Collegium Intermarium (Collegium Intermarium University AI Research Center) zajmuje się wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) i technologii uczenia maszynowego (ML) w badaniu szerokiego spektrum zagadnień związanych z ideą Europy Klasycznej i zjawiskiem posthumanizmu.
Użycie nowoczesnych technologii umożliwia spojrzeć na ideę Europy Klasycznej z wielu nowych perspektyw, pozwala na twórcze przetworzenie dużej ilości danych i przyczynia się do poszerzenia obecnego stanu wiedzy i badań. Uważamy, że dzięki zastosowaniu technologii AI/ML będzie możliwe odkrycie nowych powiązań sieci społecznych, a także pokazanie w innowacyjny sposób za pomocą wizualizacji danych, jak rozwijała się cywilizacja łacińska na przestrzeni wieków.
Centrum zajmuje się również badaniem pojęcia posthumanizmu. Wierzymy, że prawidłowe zrozumienie zjawisk składających się na fenomen posthumanizmu i rozpatrzenie ich z perspektywy filozofii oraz etyki przełoży się na lepszy rozwój ludzkości w przyszłości i odpowie na szereg już widocznych potencjalnych zagrożeń czy dylematów moralnych związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Dyrektor Centrum Badań nad Sztuczną Inteligecją/Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
Rafał Laskowski jest socjobiologiem zajmującym się ewolucją AI i pojęciem Posthumanizmu. Prowadzi startup TediBerry Little Metaverse w którym chce używać gry aby inspirować ludzi sztuką i edukacją. Jest założycielem TRoAI, jest to projekt poświęcony rozwojowi sztucznej inteligencji związanej z wartościami Europy Klasycznej. Ukończył studia doktoranckie z Socjologii na Polskiej Akademii Nauk. Studiował Politologię z specjalizacją Bezpieczeństwo Narodowe w Collegium Civitas. Obszary badań naukowych: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, posthumanizm, ewolucjonizm, socjologia, socjobiologia i Europa Klasyczna. Jego praca magisterska była poświęcona „Robotyce i jej wpływowi na obecne zmiany w naszej cywilizacji” (Collegium Civitas 2012). Napisał także 3 prace na temat kampanii i idei Baracka Obamy „Yes We Can”. Według niego ta koncepcja nie dotyczy tylko polityki. Od 2012 roku zajmuje się pojęciem Metaversu, jest autorem teorii „PAAT” i „Demokracji Racjonalnej”, które są fundamentami projektu TRoAI. W swoich badaniach zajmuje się także teoriami: Ewolucjonizm, Inteligentny Projekt i Teistyczny Ewolucjonizm. Bada także kultury azjatyckie: Chiny, Singapur, Japonię i Koreę Południową.
Jako analityk do spraw Bezpieczeństwa Narodowego współpracował z Centrum Badań nad Terroryzmem (CBnT) Collegium Civitas, Sejmową Komisją Obrony Narodowej i Stowarzyszeniem Euroatlantyckim. Obszary badań: Future of Warfare, nowe formy szkolenia jednostek specjalnych, technologie AI/ML umożliwiające przyspieszanie produkcji sprzętu wojskowego, taktyka i strategia wykorzystywania robotów na polu bitwy, nowe technologie jako fundamenty bezpieczeństwa narodowego. Rafał Gabriel Laskowski posiada również wykształcenie artystyczne, był tancerzem baletowym, studiował w L’ecole-Atelier Rudra-Bejart w Lausanne i Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.
Nasze Centrum będzie wykorzystywało poniższe technologie do realizacji projektów naukowych: