Po nim głos zabrał o. dr Michał Chaberek OP, współbrat św. Tomasza. W swoim referacie pt. „Czy można uzgodnić metafizykę św. Tomasza z Akwinu z metafizyką ewolucjonizmu?” wykazał, że tzw. „metafizyka ewolucjonizmu”, na której oparł swoją teorię Karol Darwin nie tylko nie obala twierdzeń metafizyki klasycznej na temat pochodzenia świata, ale jest wobec nich wręcz bezradna.
Kolejnym prelegentem był dr hab. Zbigniew Pańpuch z Katedry Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa KUL. Współczesne ideologie i nurty myślowo-kulturowe wymienione w tytule za wspólny mianownik mają przede wszystkim redukcjonistyczną koncepcję człowieka, gdzie zasadniczo nie ma miejsca na transcendencję, będącą skutkiem duchowo – cielesnej natury człowieka – mówił w swym przedłożeniu prelegent. W sposób najpełniejszy integralna koncepcja człowieka jako osoby została opracowana i zaprezentowana przez Tomasza z Akwinu już w czasach średniowiecznych, mając za sobą długą tradycję rozważań nad naturą człowieka wywodzącą się od czasów starożytnych. W sporach i dyskusjach ze współczesnymi, redukcjonistycznymi nurtami nie tylko można, ale trzeba sięgać do tej spuścizny – konkludował prof. Pańpuch.
W konferencji w auli CI uczestniczyło ok. 50 osób z różnych stron Polski, inni śledzili jej bieg za pośrednictwem telewizji EWTN, która na żywo transmitowała materiał z CI. W przerwach w kuluarach toczyły się dyskusje wywołane przez zagadnienia poruszane w referatach, a także życzliwe, towarzyskie rozmowy Gości CI, którzy, uczestnicząc już w kolejnej konferencji w murach naszej uczelni, czują się w niej jak w domu.