„Profesorów szczególnie upominamy, aby pamiętali, że wszelkie pomijanie św. Tomasza przy studiach, zwłaszcza w kwestiach metafizycznych, przynosi poważny uszczerbek. Niewielki błąd na początku może się okazać ogromny na końcu”
Św. Pius X, Pascendi dominici gregis
„Jeżeli w różnych sytuacjach Magisterium zmuszone było interweniować w tej materii, między innymi po to, by potwierdzać wartość intuicji Doktora Anielskiego i usilnie zalecać studiowanie jego myśli, to dlatego, że zalecenia te nie zawsze były realizowane z pożądaną gorliwością. W okresie po Soborze Watykańskim II w wielu szkołach katolickich można było zauważyć pewien regres w tej dziedzinie, co było wyrazem mniejszego poważania nie tylko dla filozofii scholastycznej, ale w ogóle dla studium filozofii jako takiej. Ze zdziwieniem i przykrością muszę stwierdzić, że wielu teologów podziela ten brak zainteresowania filozofią.”
Jan Paweł II, Fides et Ratio
Program konferencji:
9:30 – Otwarcie konferencji – Rektor CI
10.00 – Św. Tomasz z Akwinu – filozof. Źródło inspiracji i klarownych rozwiązań – prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz (CI, KUL);
10. 45 – Czy można uzgodnić metafizykę św. Tomasz z Akwinu z metafizyką ewolucjonizmu – dr Michał Chaberek OP (CI);
11. 30 – Przerwa kawowa, Anioł Pański
12. 00 – Magistri est ordinare. O niezbędności ładu w edukacji. Podążając za św. Tomaszem z Akwinu – dr Steve Cain (Thomas Aquainas College, USA, Kalifornia);
12.45 – Św. Tomasz z Akwinu i jego antropologia wobec gender, transhumanizmu i AI. Ze środka średniowiecza do współczesnych sporów antropologicznych – dr hab. Zbigniew Pańpuch (KUL, CI)
13.30 – Przerwa
14.00 – W poszukiwaniu tożsamości: rola natury i cnót w moralności wg. Św. Tomasza z Akwinu – dr Michał Mrozek OP, (Instytut Tomistyczny)
14.45 – Niechciany, nadużywany, pożądany – trzy sposoby traktowania Akwinaty na tle sporów nowoczesności – dr Paweł Milcarek.
15.30 – zakończenie konferencji.
Prowadzący: Krzysztof Drozdowski
Collegium Intermarium
PARTNERZY MEDIALNI: